Sourdough apple twist

After baking so many varieties of bread (and being excited about even more varieties I want to try) I was curious when I fond the recipe of some sweat sourdough baking that I would like to try:) This dough is absolutely amazing! The original recipe calls for pumpkin purée filling which I had already tried, but then I decided to try it with apples and it was even more exciting. I think that you can supplement apple/pumpkin purée with any kind of fruit purée you like. Also fillings like sesame or poppy seeds work nice. (🇸🇰 slovenský preklad nájdete za anglickým textom).

Here is the recipe

Ingredients:

for starter

18g of ripe sourdough starter (I used my wheat starter named Rihanna)

30g of milk

55g of all purpose flour

for dough:

305g of all purpose flour (I also used plain spelt flour once and it worked well)

45g of brown sugar

50g of unsalted melted butter

7g of salt

100g of milk

130g of apple purée (canned or homemade. Here is a nice link with apple purée recipe)

1 large egg

All of the starter

for filling:

170g of apple purée

55g of brown sugar

1/2 tsp of ground cinnamon

1/4 tsp of ground nutmeg

pinch of salt

1 beaten egg for egg wash if you want to have your twists shining fancy.

Method

  1. Make the starter: combine all ingredients in a glass jar, cover it and let the ripe starter do its work. It usually takes over night or 8 hours.
  2. In a big bowl, mix together the starter and all dough ingredients except melted butter and salt. Mix to combine, but don’t knead too much. Cover with a kitchen towel and let it rest for 1 hour.
  3. Add the dough to the bowl of the standing mixer and knead it with salt and butter. Start to knead on the 1 speed. Add butter spoon by spoon. Knead for at least 10 minutes on the second speed until gluten is developed nicely and the dough is very elastic.
  4. Cover the bowl and let the dough rest for 2 hours. Make “scratch and fold”, cover the bowl and let it rise in the fridge for at least6 hours.
  5. Combine all filling ingredients in the bowl. Dust the working surface with some flour, grease baking form with butter. I used my 35x11cm form so I had to divide dough in 2 parts. If you have a bigger form, you don’t need to do it. You can also bake the twist just on the baking sheet covered with baking paper, it’s up to you.

Here is a video how to make a twist.

  1. After the twists are ready, cover them with a towel and let them “rise” for 2 hours at the room temperature.
  2. Preheat the oven to 200C, grease the twists with egg wash. Bake for 20 min at 200C and 10 minutes at 185C. If twists tops are getting brown too quickly, put a small iron bowl with warm water into the oven.

Let the twists cool on the wire rack and then enjoy 🙂

🇸🇰 Kváskový jablkový zapletanec
Veľmi sa teším, že okrem chleba som sa naučil piecť aj sladké kváskové koláče 🙂 S cestom, recept na ktoré teraz pridám, môžete upiecť aj záviny a jablkovú plnku nahradiť hocijakou inou, napríklad, tekvicovou.

Potrebujeme:

na kvások:
18 g materského kvásku (použil som môj pšeničný kvások, ktorý volám Rihanna)
30 g mlieka
55 g hladkej múky

na cesto:
305 g hladkej múky ( skúšal som aj hladkú špaldovú a bol to úspešný experiment )
45 g hnedého cukru
50 g masla roztopeného pri izbovej teplote
7 g soli
100 ml mlieka
130 g jablkového pyré (urobíte ho tak, že ošúpané a nakrájané jablká upečiete v rúre do mäkka, rozpučíte ich na kašu a potom ešte polhodiny “sušíte” v rúre na 150C)
1 veľké vajce
všetok kvások

na plnku:
170 g jablkového pyré
55 g hnedého cukru
1/2 čl mletej škorice
1/4 čl mletého muškátového oriešku
štipka soli
1 rozšľahané vajíčko na potretie.

Postup.

1. Založíme kvások: pridáme všetky ingrediencie do čistého skleneného pohára, zakryjeme ho fóliou a necháme kysnúť 8 hodín alebo cez noc.
2. Vo veľkej miske zmiešame nakysnutý kvások a všetky ingrediencie okrem masla a soli. Premiešame, ale nemiešame príliš dlho. Misku zakryjeme kuchynskou utierkou a necháme cesto odpočinúť 1 hodinu.
3. Do misy kuchynského robota pridáme cesto a soľ a začneme miešať prvou rýchlosťou. Postupne pridáme maslo a zvýšime rýchlosť na 2. Cesto miešame minimálne 15 minút, až kým nebude krásne ťahavé, elastické a nebude sa lepiť.
4. Misku prikryjeme kuchynskou utierkou a znovu necháme cesto odpočinúť 2 hodiny. Po 2 hodinách cesto párkrát preložíme, misku prikryjeme a odložíme do chladničky minimálne na 6 hodín.
5. V miske zmiešame všetky ingrediencie na plnku. Na pomúčenú pracovnú plochu vyložíme cesto. Pripravíme vymastené formy na pečenie (mám formy 35x11cm takže som musel rozdeliť cesto na 2 časti. Ak máte väčšiu formu, nemusíte to robiť. Môžete piecť aj rovno na plechu s papierom na pečenie, je to na vás).

Tu je video, ako sa robí zapletanec.

Zapletance preložíme do formy, prikryjeme a necháme ešte 2 hodiny nakysnúť.
Predhrejeme rúru na 200°C, zapletance potrieme vajíčkom. Pečieme 20 minút pri 200°C a potom ešte 10 minút pri 185°C. Aby sa vrchy príliš nespiekli, môžeme dať do rúry hrniec s vodou.

Upečené zapletance necháme vychladnúť na mriežke.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: