My TOP3 sourdough baking myths

My experience with sourdough baking
I would like to share my experience with sourdough, as it has been my favorite activity in the last couple of months. So here is my very own version of TOP3 myths about sourdough baking. (🇸🇰 slovenský preklad nájdete za anglickým textom).

1. Sourdough baking is challenging and it’s not so easy to bake a good bread.
Luckily, It’s not like that. Most of the sourdough baking recipes are very good and precisely written and you just need to keep to the recipe to get a good result. Ok, maybe it is difficult to bake some sophisticated breads like crunchy French baguette from the first try, but basic, “everyday” recipes are simple and it is hard to get anything wrong with them.
2. Sourdough baking takes a lot of time.
I do agree that baking your own bread takes longer time than buying bread in the store, but I probably do not have to talk about the benefits of home-made bread (only a short note: it stays fresh for much longer and it is much easier to digest). For me, sourdough is more about time management. Preparation of the starter takes 6-8 hours, plus you will wait for bulk fermentation and all other stages of sourdough preparation. I’ve fixed it like this: I bake bread twice a week and I always leave levain to grow for the night. In the morning, I just mix all the ingredients and let the dough grow while I’m at the office (if it’s too hot, I put the dough into the fridge). I bake bread in the evening and I also found recipes that do not need long kneading (mostly rye flour recipes). So the only job is just to measure and to mix the ingredients.
3. Levain (sourdough starter) needs a lot of attention and care. The starter is my new pet, it has even a name (I call it Taras) and of course it needs some attention. But not too much. You will need to take it out of the fridge once in 10 days – 2 weeks to feed with flour and water.There is nothing more to do and no daily rituals are necessary. I managed to grow a starter only from the third attempt, but you needn’t do it as I did: the starter can also be purchased from internet. There is for sure a community of sourdough bakers in your area and its members will gladly share their starters.
To finish this post, I will write that the sourdough baking is the whole Universe with thousand of recipes and millions of excited bakers and I love to be a part of this crazy community.

🇸🇰 Moje skúsenosti s kváskovaním
Mal by som dať dokopy svoje skúsenosti s kváskovaním, keďže je v posledných pár mesiacoch moja obľúbená činnosť. Takže som napísal vlastnú verziu TOP3 mýtov o kváskovaní.

  • kváskovanie je náročné a nie vždy sa podarí upiecť dobrý chlieb. Nie je to tak. Väčšina receptov na kváskové pečenie je veľmi dobrá a presne popísaná a stačí sa len držať postupu. Je ťažko na prvý pokus upiecť nejaký sofistikovaný chlieb, napríklad chrumkavú francúzsku bagetu, ale základné, “každodenné” recepty sú jednoduché a ťažko sa dá na nich niečo pokaziť.
  • kváskovanie si vyžaduje veľa času. Súhlasím, ze upiecť si vlastný chlieb trvá dlhšie ako si kúpiť chlieb v obchode, ale asi nemusím hovoriť o výhodách, ktoré má domáci chlieb (len krátko: vydrží viac čerstvým a je oveľa ľahšie stráviteľnejší). Pre mňa je to skôr o plánovaní. Príprava kvásku trvá 6-8 hodín, kysnutie cesta tiež chce nejaký čas a ide to pomalšie na rozdiel od bežných pekárskych droždí. Ja som to vyriešil tak: chlieb pečiem 2krát týždenne a kvások vždy zakladám na noc. Ráno si len zmiešam všetky ingrediencie a nechávam cesto kysnúť, kým som v robote (ak je príliš teplo, dávam cesto do chladničky aby neprekyslo). Potom večer pečiem chlieb a vyhľadal som si také recepty, ktoré nepotrebujú dlhé miesenie a prekladanie počas kysnutia (je to chlieb s ražnou mukou, lepok v nej funguje inak ako v pšeničnej, a preto je zbytočné ju dlho miešať alebo prekladať, nič tým nezískame). Takže jedinou prácou je len odvážiť a zmiešať ingrediencie 🙂
  • kvások sam o sebe potrebuje viac starosti. Kvások je moje nové domáce zvieratko, má aj meno (volá sa Taras) a samozrejme potrebuje aj trocha pozornosti. Avšak nie priveľa. Stačí len 1krát za 10 dni – 2 týždne vybrať kvások z chladničky a nakŕmiť ho múkou-vodou. Nič iné to nechce a žiadne každodenné rituály nie sú nutné. Mne sa podarilo vypestovať kvások len na 3 pokus, ale nemusíte to robiť ako ja: hotový kvások sa dá zohnať aj cez internet. Existuje “kvásková mapa”, na ktorej nájdete kontakty na fanúšikov kváskovania, ktorí sa radi podelia. Prípadne môžete kľudne napísať aj mne, ja mám silný ražný kvások, ktorého mávam pravidelne prebytok.
    Na záver len naznačím, že kváskovanie je cely “vesmír” s nekonečným množstvom receptov a nadšených ľudí, ktorí ich vymýšľajú.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: